دوره تحلیل کسب و کار بر اساس BABOK

دوره تحلیل کسب و کار بر اساس BABOK

خلاصه دوره تحلیل کسب و کار (BABOK):

تحلیلگر کسب و کار Business Analyst نقشی است كه می بایست درك مناسب و مهارت هاي قوي در تحلیل كسب و كار را داشته باشد. نقش كليدي تحليل گر، تحليل فرآيندهاي كسب و کار، رويه ها، ساختار سازماني، تحلیل سازمان و مدیریت نیازمندی ها می باشد. ولی متاسفانه براي اين نقش، عناوين شغلي از قبيل مشاور كسب وكار، مشاور مديريت، معمار کسب و کار، تحلیلگر داده، تحلیلگر سیستم و غیره در نظر گرفته می شود.
تحلیلگر کسب و کار فردی است که مسئول شناسایی نیازهای كسب و كار، مشتریان و ذینفعان بوده و با هدف راهکارهای لازم برای رفع نیازها و مشکلات موجود در كسب و كار فعاليت مي نمايد. بنابراین تحلیلگر کسب و کار مسئول تعریف، مدیریت، استخراج، تحلیل، تایید و مستندسازی نیازمندی های کسب و کار برای ارائه راه حل های مناسب در جهت پاسخگویی به نیارمندی ها و دستیابی سازمان به اهداف تعیین شده آن می باشد.
تحلیلگران کسب و کار، نقش کلیدی را به عنوان پل ارتباطی میان مشتریان، ذینفعان و تیم ارائه راهکار در سازمان ها ايفا مي كنند. تحلیل کسب و کار به صورت متمایزی در حیطه های تحلیل مالی، مدیریت پروژه، تضمین کیفیت، توسعه سازمانی، تست، آموزش و توليد و توسعه مستندات کاربرد دارد و فلذا ضروری است در ایران نیز به دنبال تربیت تحلیل‌گر کسب و کار با مجهز و مسلط به استانداردها و ابزارهای مرتبط باشیم، تا تحلیل گران بتوانند نقش خود را در سازمان بخوبی ایفا نموده و اثربخشی لازم را در سازمان داشته باشد.
موسسه استانداردی را با نام BABOKبرای حوزه دانشی تحلیل کسب و کار ارائه نموده است که این دوره آموزشی منطبق بر این استاندارد طراحی شده است.
دانلود جزوه جلسه اول BABOK


دوره BABOK برای شرکت کنندگان زیر اثربخش تر خواهد بود

مدرک کارشناسی مرتبط (بخصوص کارشناسی رشته های مدیریت، مهندسی صنایع، نرم افزار)
دارندگان مدرک کارشناسی غیرمرتبط ولی آشنا به حوزه های تحلیل سیستم، بهبود فرآیندهای سازمان و توسعه سیستم های اطلاعاتی

مخاطب:

کلیه کارشناسان و تحلیل گران حوزه های مختلف فرایندی در سازمان ها (برنامه ریزی استراتژیک، تولید، بازاریابی و فروش، مالی، سرمایه های انسانی، فناوری اطلاعات و...) می توانند برای شرکت در این دوره ثبت نام نمایند. بخصوص متولیان و دپارتمان های، تحلیل و طراحی سیستم های اطلاعاتی، تضمین کیفیت، سیستم ها و روش ها و بخش های تحلیلی و بهبود سازمان می توانند از این دوره آموزشی بهره مند شوند.

اهداف دوره BABOK:

در این دوره آموزشی شرکت کنندگان بصورت گام به گام با حوزه های دانشی تحلیل سیستم آشنا شده و ابزارها و تکنیک های هر فرآیند و حوزه دانشی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در انتهای اين دوره، دانشجويان قادر خواهند بود:
با حوزه های دانشی، فرآیندها و گام های تحلیل کسب و کار بر اساس استاندارد BABOK آشنا می شوند.
با ابزارها و تکنیک های تحلیل کسب و کار بر اساس استاندارد BABOK آشنا می شوند.
با شایستگی های کلیدی یک تحلیل گر کسب و کار بر اساس استاندارد BABOK آشنا خواهند شد.سرفصل دوره تحلیل کسب و کار BABOK:

مطالب این دوره با توجه به نیاز بازار کار در واحد تحقیق و توسعه تدوین شده است. خلاصه ای از سرفصل این دوره به شرح زیر می باشد:
فصل اول: آشنایی با کلیت و چارچوب استاندارد BABOK
فصل دوم: برنامه ریزی و پایش فرآیندهای تحلیل گر کسب و کار
فصل سوم: استخراج نیازمندیها
فصل چهارم: مدیریت نیازمندیها و ارتباطات
فصل پنجم: تحلیل جامع سازمانی
فصل ششم: تحلیل نیازمندیها
فصل هفتم: ارزیابی و تایید راه حل های کسب و کار
فصل هشتم: شایستگی های کلیدی تحلیل گر کسب و کار

** شایان ذکر است تمامی ابزارها و تکنیک های اشاره شده در این استاندارد در طول فصول استاندارد ارائه خواهد شد.

برای مشاهده سرفصل تحلیل کسب و کار BABOK کلیک کنید