دوره حضوری برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات Information Technology Strategic Planning

دوره حضوری برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات Information Technology Strategic Planning

سماتک، مرکز آموزش های تخصصی IT با همکاری شرکت مهندسی نرم افزار گلستان برگزار می نماید:مقدمه:

در دوره ای که اهمیت و نقش فناوری اطلاعات از سطح پشتیبانی عملیات جاری سازمان ها به محرک و پیش ران توسعه کسب وکار و نوآوری تحول پیدا کرده است، اتخاذ یک دیدگاه راهبردی در مورد نقش و کاربردهای فناوری اطلاعات در هر سازمان، از اهمیت روزافزونی برخوردار شده است. برنامه‌ریزی راهبردی فناوری اطلاعات جهت‌دهنده کلیه سرمایه گذاری ها و برنامه های توسعه ای فناوری اطلاعات در راستای افزایش اثربخشی و کارایی سرویس‌ها و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در جهت تحقق اهداف و استراتژی های کلان یک سازمان است. این برنامه که مشتمل بر سیاست‌ها، برنامه‌های بلند مدت، اهداف و اقدامات عملیاتی می‌باشد با هدف ایجاد همراستایی سرمایه گذاری ها و عملیات توسعه ای فناوری اطلاعات با اهداف کسب‎وکار و تنظیم اقدامات فاوا در راستای تحقق این اهداف تدوین می گردد. در این دوره، شرکت کنندگان ضمن آشنایی با مفاهیم و روش های پایه برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات، نحوه تدوین چنین برنامه‌ای را به صورت عملی و برپایه یک روش جامع و علمی فرامی گیرند. شرکت در این دوره برای مدیران و کارشناسان ارشد فناوری اطلاعات، طرح و برنامه و واحدهای برنامه ریزی استراتژیک سازمان ها توصیه می شود.خلاصه دوره برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات:

برنامه‌ریزی راهبردی فناوری اطلاعات جهت‌دهنده کلیه اقدامات فناوری اطلاعات در راستای افزایش اثربخشی و کارایی سرویس‌ها و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات سازمان است. این برنامه که منتج از راهبردهای کلان سازمان است، با هدف همراستایی هر چه بیشتر با اهداف کسب‎وکار و تنظیم اقدامات فاوا در راستای تحقق این اهداف تدوین می گردد. در این دوره، مفاهیم و روش های برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات تشریح شده و نحوه تدوین چنین برنامه‌ای که مشتمل بر سیاست‌ها، برنامه‌های بلند مدت، اهداف و اقدامات عملیاتی می‌باشد، به صورت عملی ارائه می‌گردد.آشنایی با مدرس دوره:


دوره برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات

آقای رضا کرمی در حدود 26 سال سابقه كار حرفه‌اي در حوزه نرم افزار و 16 سال سابقه كار در زمينه مشاوره فناوري اطلاعات دارند و در حال حاضر مديرعامل شركت مهندسي نرم‌افزاري گلستان هستند. ایشان در پروژه‌هاي متعدد معماري سازماني، تدوین طرح جامع IT و برنامه‌ريزي استراتژيك فناوري اطلاعات به عنوان مدير پروژه،‌ ناظر‌ و مشاور مشارکت داشته اند، که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: وزارت صنايع و معادن، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، شركت بيمه ايران، شركت برق منطقه‌اي تهران، شركت مديريت شبكه برق ايران، شركت ايران‌ترانسفو، شركت ملي حفاري ايران، شهرداری اصفهان، سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت بیمه دی. آقای کرمی دارای گواهینامه حرفه ای چارچوب TOGAF از موسسه The Open Group و عضو انجمن بين‌المللي معماران سازماني AEA می باشد. از ایشان مقالات متعددی در زمینه برنامه ریزی فناوری اطلاعات و معماری سازمانی منتشر شده است. همچنین ایشان از سال 1390 تا 1393 عضو و نایب رئیس هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران و عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور بوده اند و در حال حاضر مدیر طرح تحول سازمانی شرکت بیمه دی می باشند.مدت دوره:

16 ساعتپیش نیاز:

نداردمخاطب:

مدیران فناوری اطلاعات، مدیران طرح و برنامه و واحدهای مشابه در سازمان های دولتی و خصوصیاهداف دوره برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات:

در انتهای اين دوره دانشجويان قادر خواهند بود مراحل لازم برای تدوین برنامه راهبردی فناوری اطلاعات را با استفاده از یک الگوی چابک طی نمایند. بخش‌های مختلفی که در برنامه راهبردی فناوری اطلاعات باید پوشش داده شوند را درک نموده و نحوه تدوین و تنظیم این موارد را با توجه به نیازهای احتمالی تشخیص دهند. با تحلیل فاصله میان وضع موجود و مطلوب، نسبت به تعیین اقدامات عملی و تعریف برنامه‌های عملیاتی اقدام نمایند. تأثیر برنامه‌ها، راهبردها و محدودیت‌های سازمانی و برون سازمانی بر روی برنامه راهبردی فناوری اطلاعات را مدیریت نمایند و برای فناوری اطلاعات در سازمان خود، چشم‌انداز، مأموریت، مقاصد و اهداف مشخص تعریف کنند.سرفصل دوره برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات:

IT strategic plan (ITS) fundamentals and definitions
ITS development models and techniques
Business strategy and ITS alignment
IT Strategic direction
IT Strategy map
IT trends
IT performance and effectiveness
ITS and enterprise architecture
Capability based planningدر هر جلسه به چه مواردی پرداخته می شود؟

جلسه اول: آشنایی با کلیات استراتژی سازمانی
o معرفی اهداف و کلیات دوره
o استراتژي چيست؟
o چرخه مديريت استراتژيك
o عناصر و اجزاي اصلي برنامه استراتژيك
o روش‌ها و الگوهاي برنامه‌ريزي استراتژيك
o سطوح برنامه‌ريزي استراتژيك
o استراتژي‌هاي عمومي
o روش BSC و نقشه استراتژی
o کارگاه عملی

جلسه دوم: جهت‌گيري استراتژيك فناوری اطلاعات
o فناوری اطلاعات به عنوان یک منبع استراتژیک
o جايگاه ITSP در نظام مديريت استراتژيك سازمان‌ها
o زمينه‌هاي ITSP
o الگوهاي اجراي ITSP
o روش‌هاي همراستاسازي استراتژيك فناوري اطلاعات
o مدل کلی یک ITSP
o نحوه تدوين بيانيه ماموريت فناوري اطلاعات
o نحوه تدوين چشم‌انداز فناوري اطلاعات
o نقشه استراتژی و مروري بر روش IT-BSC
o نحوه تدوين نقشه استراتژي IT
o استفاده از COBIT برای تعیین اهداف IT
o شاخص‌هاي توسعه فناوري اطلاعات
o موضوعات استراتژيك و انتخاب سياست‌ها و راهبردهاي IT
o کارگاه عملی

جلسه سوم: روش تحلیل قابلیت های کسب وکار
o مرور الگوهای همراستاسازی
o مفهوم «قابلیت کسب وکار»
o مدل سازی قابلیت های کسب وکار
o مفهوم بلوغ قابلیت ها
o روش های بلوغ سنجی قابلیت ها
o تحلیل اهمیت استراتژیک قابلیت ها
o معرفی مدل همراستاسازی براساس تحلیل قابلیت ها
o کارگاه عملی

جلسه چهارم: برنامه ریزی اقدامات توسعه ای
o تعیین اقدامات توسعه ای براساس تحلیل قابلیت ها
o مفهوم سبد (Portfolio) ، طرح (Program) و پروژه (Project)
o عناصر اصلی در مدیریت طرح و پروژه
o مدل های سازمانی اجرای طرح های توسعه ای IT
o الگوها و روش های برونسپاری
o روش های برآورد منابع برای طرح های توسعه IT
o کارگاه عملی
o پرسش و پاسخ و جمع بندی دورهجزئیات سرفصل دوره برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات را از طریق لینک زیر دریافت کنید:


سرفصل دوره سماتک