دوره حضوری تحلیل کسب و کار بر اساس BABOK

دوره حضوری تحلیل کسب و کار بر اساس BABOK

خلاصه دوره تحلیل کسب و کار (BABOK):

تحلیلگر کسب و کار Business Analyst نقشی است كه می بایست درك مناسب و مهارت هاي قوي در تحلیل كسب و كار را داشته باشد. نقش كليدي تحليل گر، تحليل فرآيندهاي كسب و کار، رويه ها، ساختار سازماني، تحلیل سازمان و مدیریت نیازمندی ها می باشد. ولی متاسفانه براي اين نقش، عناوين شغلي از قبيل مشاور كسب وكار، مشاور مديريت، معمار کسب و کار، تحلیلگر داده، تحلیلگر سیستم و غیره در نظر گرفته می شود.
تحلیلگر کسب و کار فردی است که مسئول شناسایی نیازهای كسب و كار، مشتریان و ذینفعان بوده و با هدف راهکارهای لازم برای رفع نیازها و مشکلات موجود در كسب و كار فعاليت مي نمايد. بنابراین تحلیلگر کسب و کار مسئول تعریف، مدیریت، استخراج، تحلیل، تایید و مستندسازی نیازمندی های کسب و کار برای ارائه راه حل های مناسب در جهت پاسخگویی به نیارمندی ها و دستیابی سازمان به اهداف تعیین شده آن می باشد.
تحلیلگران کسب و کار، نقش کلیدی را به عنوان پل ارتباطی میان مشتریان، ذینفعان و تیم ارائه راهکار در سازمان ها ايفا مي كنند. تحلیل کسب و کار به صورت متمایزی در حیطه های تحلیل مالی، مدیریت پروژه، تضمین کیفیت، توسعه سازمانی، تست، آموزش و توليد و توسعه مستندات کاربرد دارد و فلذا ضروری است در ایران نیز به دنبال تربیت تحلیل‌گر کسب و کار با مجهز و مسلط به استانداردها و ابزارهای مرتبط باشیم، تا تحلیل گران بتوانند نقش خود را در سازمان بخوبی ایفا نموده و اثربخشی لازم را در سازمان داشته باشد.
موسسه استانداردی را با نام BABOKبرای حوزه دانشی تحلیل کسب و کار ارائه نموده است که این دوره آموزشی منطبق بر این استاندارد طراحی شده است.مدت دوره :

40 ساعت

پیش نیاز:

دوره BABOK برای شرکت کنندگان زیر اثربخش تر خواهد بود:
مدرک کارشناسی مرتبط (بخصوص کارشناسی رشته های مدیریت، مهندسی صنایع، نرم افزار)
دارندگان مدرک کارشناسی غیرمرتبط ولی آشنا به حوزه های تحلیل سیستم، بهبود فرآیندهای سازمان و توسعه سیستم های اطلاعاتی

مخاطب:

کلیه کارشناسان و تحلیل گران حوزه های مختلف فرایندی در سازمان ها (برنامه ریزی استراتژیک، تولید، بازاریابی و فروش، مالی، سرمایه های انسانی، فناوری اطلاعات و...) می توانند برای شرکت در این دوره ثبت نام نمایند. بخصوص متولیان و دپارتمان های، تحلیل و طراحی سیستم های اطلاعاتی، تضمین کیفیت، سیستم ها و روش ها و بخش های تحلیلی و بهبود سازمان می توانند از این دوره آموزشی بهره مند شوند.

اهداف دوره BABOK:

در این دوره آموزشی شرکت کنندگان بصورت گام به گام با حوزه های دانشی تحلیل سیستم آشنا شده و ابزارها و تکنیک های هر فرآیند و حوزه دانشی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در انتهای اين دوره، دانشجويان قادر خواهند بود:
با حوزه های دانشی، فرآیندها و گام های تحلیل کسب و کار بر اساس استاندارد BABOK آشنا می شوند.
با ابزارها و تکنیک های تحلیل کسب و کار بر اساس استاندارد BABOK آشنا می شوند.
با شایستگی های کلیدی یک تحلیل گر کسب و کار بر اساس استاندارد BABOK آشنا خواهند شد.سرفصل دوره تحلیل کسب و کار BABOK:

خلاصه ای از سرفصل این دوره به شرح زیر می باشد:
آشنایی با کلیت و چارچوب استاندارد BABOK- رابطه BABOK با نیازمندیها و راهکارها
برنامه ریزی و پایش فرآیندهای تحلیل گر کسب و کار
معرفی مفاهیم پایه (BACCM)
مروری بر 11 حالت متفاوت یک Requirement
مروری بر حوزه های دانشی و وظایف مرتبط
مروری بر ابزارهای مورد استفاده جهت استخراج و ارائه راهکار
مروری بر دیدگاه های متفاوت قابل استفاده توسط تحلیلگر کسب و کار
مروری بر شایستگی های کلیدی تحلیل گر کسب و کار
بررسی مفاهیم فوق در چند فیلم آموزشی
بررسی رابطه حوزه دانشی و ابزارها
بررسی رابطه وظایف، حوزه های دانشی و مهارت ها
بررسی رابطه BABOK و PMBOK

** شایان ذکر است تمامی ابزارها و تکنیک های اشاره شده در این استاندارد در طول فصول استاندارد ارائه خواهد شد.برای مشاهده سرفصل تحلیل کسب و کار BABOK کلیک کنید