راهنمای انتخاب بهترین دوره های آموزش شبکه

دوره های آموزش شبکه


شبکه های کامپیوتری بخشی از زندگی روزمره ما را تشکیل می دهند و آن ها ستون فقرات سیستم اطلاعات مدرن هستند، بنابراین اگر درحال برنامه ریزی برای کسب تجربه و آموزش شبکه های کامپیوتری هستید و یا در هر رشته ی دیگری از شاخه ی فناوری اطلاعات از جمله برنامه نویسی، طراحی وب و... فعالیت می کنید، بهتر است با دانش شبکه های کامپیوتری آشنا شوید.

شبکه کامپیوتری چیست؟


 امروزه رایانه های هر سازمان برای انجام فعالیت های مختلف، به یکدیگر متصل می شوند و تفاوتی نمی کند که یک شرکت بزرگ باشد یا یک شرکت جوان که به تازگی راه اندازی شده، در هر صورت افراد باید بتوانند منابع خود را برای رسیدن به اهداف سازمان با کمک رایانه ها به اشتراک بگذارند و برای رسیدن به این هدف به آموزش شبکه و متخصص این حوزه نیاز دارند.


متخصص شبکه چه کاری انجام می دهد؟


 ساخت شبکه های کامپیوتری به مهارت نیاز دارد. متخصص شبکه باید آدرس ها را تنظیم و تأیید کند و از اتصالات مطمئن شود؛ بنابراین درک شبکه های کامپیوتری برای ایجاد این اتصالات کلیدی است.
علاوه بر این، برای اتصال شبکه، به یک سیستم عامل مشترک احتیاج دارید، همچنین برای ایمن نگه داشتن اطلاعات، امنیت و پروتکل های اینترنتی مورد نیاز است که مدیریت و اجرای آن ها به عهده متخصصان این حوزه می باشد.
ساخت انواع شبکه نیاز به تفکر زیادی دارد، اما با مطالعه در حوزه آموزش شبکه، می توانید یک سیستم ایمن و قابل اطمینان ایجاد کنید.


بازار کار شبکه های کامپیوتری


 دانش شبکه یک زمینه نو ظهور و دائما در حال تحول است و به همین دلیل افراد دارای ICT و مهارت های مربوط به این حوزه با فرصت های شغلی بسیاری مواجهه می شوند. مطالعات نشان می دهد که تعداد مشاغل مربوط به سیستم های شبکه و تحلیلگران ارتباطات داده در سال های آینده 53 درصد رشد خواهد کرد.
از آنجا که سازمان ها و موسسات در حال سرمایه گذاری در رسانه های اجتماعی، رایانش ابری و داده های بزرگ هستند، به نیروی کار با تجربه در حوزه این فناوری نیاز دارند.
همچنین افرادی که انتخاب می کنند، به یادگیری دانش شبکه های کامپیوتری بپردازند و تحصیلات یا مهارت های حرفه ای خود در حوزه آموزش شبکه ادامه دهند، شانس خود را برای رسیدن به موفقیت در بازارکار افزایش خواهند داد.


دوره های آموزش شبکه


 دوره +Network اولین قدم برای آشنایی و ورود به دنیای شبکه می باشد. پس از گذراندن دوره نتورک پلاس شما می توانید بر اساس علایق شخصی خود انتخاب کنید که کدام یک از دوره های آموزش شبکه را دنبال کنید.
مدارک و دوره های شبکه معمولا توسط شرکت های سازنده تجهییزات این بخش مانند: سیسکو، مایکروسافت، میکروتیک و ... ارائه می شود. البته اکثر افراد پس گذراندن دوره مقدماتی، یکی از دو برند سیسکو و مایکروسافت (شناخته شده ترین دوره های شبکه) را برای ادامه انتخاب می کنند.
دوره های سماتک آنچه شما برای آموزش شبکه نیاز دارید را پوشش می دهد. در ادامه با دوره های سماتک در این حوزه آشنا می شویم.


دوره آموزش شبکه نتورک پلاس (+Network)


لوگو دوره نتورک پلاس سماتک

دوره نتورک پلاس که توسط کمپانی CompTIA طراحی شده است، اولین دوره برای ورود به آموزش شبکه می باشد. در این دوره مفاهیم پایه ای شبکه های کامپیوتری، پروتکل ها و مهم تر از همه نحوه آدرس دهی مورد بررسی کامل قرار می گیرد.
دوره نتورک پلاس مقدمه ای برای حضور در دوره های مهندسی مایکروسافت (MCSA) و سیسکو (CCNA) ، (CCNP) می باشد. دوره آموزش شبکه Network+ را با سماتک شروع کنید.

دوره آموزش شبکه MCSA: Windows Server 2016


لوگو دوره MCSA سماتک

دوره MCSA برای افرادی که به دنبال بدست آوردن شغل در صنعت فناوری اطلاعات هستند، یک انتخاب بدون ریسک است. علاوه بر این، دوره های آموزش شبکه MCSA این امکان را برای یک حرفه ای فراهم می کند تا مهارت های IT خود را ارتقا دهد و بتواند محیط های عملیاتی مختلف را به طور موثر مدیریت کند.
 دانشجویان پس از پایان دوره آموزش شبکه MCSA علاوه بر نصب، پیکربندی و عیب‌یابی شبکه‌های مبتنی بر مایکروسافت در زمینه ی خدمات دامنه IPv4 ،DHCP ،ذخیره سازی محلی و ... دانش مورد نیاز را کسب خواهند کرد.
گواهینامه MCSA ، دانش و مهارت های شما را در زمینه سیستم عامل ها و فناوری های اصلی مایکروسافت به اثبات می رساند. دوره MCSA را با سماتک شروع کنید.
دوره آموزش شبکه سیسکو CCNA


لوگو دوره CCNA سماتک

دوره CCNA یک گواهینامه کاملاً شناخته شده برای افرادی است که تصمیم دارند در حوزه فناوری اطلاعات، فعالیت شغلی خود را آغاز کنند. همچنین دوره آموزش شبکه CCNA برای متخصصانی که به رشد تجارت و زیرساخت های عصر جدید کمک می کنند نیز، انتخابی ایده آل است.
دوره آموزش شبکه CCNA سماتک، دانش و مهارت های لازم برای نصب و راه اندازی شبکه هایی با سایز کوچک تا متوسط را به دانشجویان آموزش می دهد و آن ها را برای پیکربندی و نگهداری از روترها و سوئیچ های اختصاصی سیسکو آماده می کند.
 با گذراندن دوره آموزش شبکه CCNA، اولین قدم را برای ادامه کار خود در این حوزه برمی دارید. دوره CCNA را با سماتک شروع کنید.
دوره آموزش شبکه سیسکو CCNP


لوگو دوره CCNP سماتک

امروزه حفظ زیرساخت ها و امنیت یک شبکه نیازمند افراد متخصص است. به همین دلیل فرصت های بسیاری برای متخصص های این حوزه وجود دارد و برای استفاده از این فرصت ها، ادمین ها به طیف گسترده تری از مهارت و دانش در زمینه ی فناوری نیاز دارند. دوره آموزش شبکه CCNP در سماتک دقیقاً همان وسعت و عمق را که در این حوزه نیاز دارید به شما می دهد.
 در دوره آموزش شبکه CCNP بخش های متعددی از این حوزه مورد بررسی قرار می گیرد و به تفصیل در مورد مباحث امنیت، کیفیت سرویس، شبکه ‌های مجازی (VPN)، تکنولوژی باند ‌پهن و... توضیح داده می شود. دوره ی CCNA پیش نیاز دوره ی CCNP است و این دوره عمدتا با هدف کاهش هزینه های دانشجویان در قالب Pack ارائه می شود.
 گواهینامه CCNP به شما کمک می کند تا مهارت های خود در دنیای در حال تغییر فناوری های شبکه اثبات کنید. دوره CCNP را با سماتک شروع کنید.
آموزش شبکه روتربردهای میکروتیک MikroTik MTCNA


لوگو دوره MTCNA سماتک

دوره MTCNA اولین دوره آموزشی از روترهای میکروتیک است و برای یادگیری سایر دوره های میکروتیک ضروری خواهد بود. در پایان این دوره آموزش شبکه ، دانشجو با نرم افزار RouterOS و محصولات RouterBOARD آشنا می شود و می تواند مشتری را به اینترنت متصل کند. همچنین می تواند پیاده سازی و مدیریت روتر MikroTik را انجام داده و خدمات اولیه را به مشتریان ارائه دهد.
 اگر با روترهای میکروتیک سروکار دارید، این دوره از آموزش های شبکه می تواند به شما کمک کند تا سریعتر پیشرفت کنید. دوره MTCNA را با سماتک شروع کنید.
دوره آموزش شبکه میکروتیک MTCRE


لوگو دوره MTCRE سماتک

دوره MTCRE مربوط به مباحث پیشرفته روتینگ، راه اندازي و رفع مشکلات روترهاي میکروتیک می باشد. در پایان این دوره آموزش شبکه ، دانشجو با مفاهیم روتینگ در روترهاي میکروتیک آشنا می شود. علاوه بر این تنظیمات، عیب یابی و رفع اشکال در روترهاي میکروتیک را به شکل پیشرفته یاد می گیرد. شما می توانید پس از گذراندن دوره MTCRE شبکه‌هایی در اندازه متوسط را به راحتی راه‌اندازی کنید. دوره MTCRE را با سماتک شروع کنید.

آموزش نرم افزار مجازی سازی VMware vSphere7:Install, Configure, Manage


لوگو دوره  VMware:ICM  سماتک

دوره VMware vSphere 7 بر نصب، پیکربندی و مدیریت این نرم افزار به صورت آموزش عملی متمرکز است و دانشجو را برای مدیریت زیرساخت vSphere برای هر سازمانی و در هر اندازه ای آماده می کند. در این دوره دانشجو با نصب و راه اندازی سرویس دهنده های VMware ESXi 7 و VMware vCenter Server 7 به صورت کاربردی آشنا می شود.
 برای افرادی که قصد دارند در بازار کار این حوزه موفقیت بدست آورند، شرکت در این دوره از آموزش های شبکه ضروری است. دوره VMware vSphere 7 را با سماتک شروع کنید.

آموزش نرم افزار مجازی سازی VMware vSphere 7: Optimize and Scale


لوگو دوره  O and sسماتک

در این دوره با مهارت های پیشرفته جهت مدیریت، عیب یابی و بهینه سازی زیرساخت vSphere آشنا می شویم. همچنین دانشجویان علاوه بر رفع مشکلات واقعی و معمول VMware vSphere ، در آزمایشگاهی با تجهیزات سخت افزاری کامل، اقدام به یادگیری مواردی کاملا کاربردی جهت بهبود دسترسی این نرم افزار در زیر ساخت مجازی سازی شده خواهند نمود.
 برای افزایش شناخت خود از vSphere در این دوره از آموزش شبکه شرکت کنید و بیاموزید که چگونه ویژگی های پیشرفته این نرم افزار می تواند به سود سازمان شما باشد. دوره پیشرفته VMware vSphere 7 را با سماتک شروع کنید.
دوره آموزش لینوکس Linux Essentials


لوگو دوره Linux Essentials سماتک

استفاده از سیستم عامل لینوکس همچنان در جهان در حال افزایش می باشد زیرا کاربران فردی، نهادهای دولتی و صنایع مختلف از فن آوری های منبع باز استفاده می کنند. گسترش فن آوری منبع باز در شرکت ها، نیاز به استخدام افراد آشنا با مهارت های لینوکس را افزایش می دهد.
 دوره آموزش شبکه Linux Essentials مقدمه ای برای آموزش سیستم عامل لینوکس و درک صحیح از مفهوم متن باز، به همراه یادگیری مفهوم اصول خط فرمان لینوکس می باشد. بدون نیاز به دانش قبلی، این دوره بهترین نقطه شروع برای به دست آوردن مهارت های لینوکس است.
گواهینامه Linux Essentials نشان می دهد که شما مهارت های بنیادی لازم برای فعالیت در بازار کار لینوکس را دارید. همچنین به عنوان یک گام ایده آل برای دستیابی به گواهینامه LPIC برای مدیران سیستم های لینوکس عمل می کند. دوره Linux Essentials را با سماتک شروع کنید.
دوره آموزش شبکه LPIC1 : Linux Professional Institute


لوگو دوره LPIC1سماتک

سیستم عامل لینوکس شناخته شده ترین و پر استفاده ترین سیستم عامل متن باز (Open Source) در جهان است. لینوکس همه جا وجود دارد! از تلفن های همراه گرفته تا سیستم ها و سرورهایی که در مکان های مختلف استفاده می شود.
 در دوره LPIC1 تمامی آن چیزی که برای تبدیل شدن به یک متخصص لینوکس نیاز است به شما آموزش داده می شود. در این دوره دانشجو با نصب و پیکربندی سیستم عامل Linux درکامپیوتر و پیکربندی شبکه های اصلی به صورت حرفه ای آشنا می شود.
 با شرکت در دوره آموزش شبکه LPIC1 به طور کامل و در سطح پیشرفته با سیستم عامل لینوکس آشنا می شوید و برای ورود به بازار کار لینوکس آماده خواهید شد. دوره LPIC1 را با سماتک شروع کنید.
دوره آموزش شبکه Building HPE Hybrid IT Solutions


لوگو دوره HPEسماتک

شرکت اچ پی (HP) که تولید کننده سرورهای HPE می باشد، در واقع یکی از بزرگترین غول های سازنده سرور در جهان است. همچنین HPE پرفروش ترین برند سرور در بازار ایران و جهان محسوب می شود.
 سرورهای HPE یکی از اصلی ترین اجزا در اکثر سازمان ها تلقی می شوند. مدیریت مناسب این سرورها نیازمند مهارت و دانش به روز در مورد فناوری های سرور و آشنایی با آموزش شبکه می باشد. برای به روزکردن مهارت های خود و همچنین دستیابی به مسیر پیشرفت در فناوری های سرور HPE، دوره Building HPE Hybrid IT Solutions را با سماتک شروع کنید.
دوره آموزش شبکه HPE Accelerated SAN Essentials


لوگو دوره SAN سماتک

در این دوره از آموزش شبکه با مفاهیم و فناوری های SAN به صورت جامع و سریع آشنا می شویم. همچنین دانشجویان می توانند به شکل کاربردی نحوه استفاده از سرورهای HPE را در آزمایشگاه عملی تجربه کنند.
 برای شناخت و آشنایی با فناوری های SAN می توانید یادگیری خود را با دوره HPE Accelerated SAN Essentials در سماتک شروع کنید.

دوره امنیت شبکه سکیوریتی پلاس (+ Security)


لوگو دوره + Security سماتک

امنیت سایبری نه تنها برای امنیت ملی اهمیت دارد بلکه برای امنیت دنیای شرکت ها نیز بسیار ضروری است. امروزه تقریباً هر صنعتی به پرونده های دیجیتال، ایمیل ها و وب سایت ها متکی است و تمامی این داده ها را در سرورهای خود ذخیره می کند. حفظ امنیت این اطلاعات به نوعی به امنیت سایبری نیاز دارد و این بدان معناست که شرکت ها به افرادی نیاز دارند که امنیت سایبری را به خوبی درک کنند.
دوره امنيت اولين گام برای کسانی است که می خواهند در زمينه امنيت شبکه های کامپيوتری فعالیت کنند. در اين دوره با مفاهيم امنيت شبکه، سرويس ها و تجهيزات مورد نیاز آشنا می شويم. همچنین بعد از گذراندن اين دوره از آموزش شبکه می توانيد در امتحان Security+ شرکت کرده و مدرک مورد نظر را بدست آوريد.
برای ورود به دنیای یادگیری شیوه های امنیت سایبری و مبارزه با هک های مخرب، دوره + Security را با سماتک شروع کنید.

دوره پکیج هک قانون مند و تست نفوذ با کالی لینوکس ( CEH + PWK Pack )


لوگو دوره CEH + PWK سماتک

حقیقت این است که جهان به طور فزاینده ای به فناوری متکی است و این اعتماد همچنان ادامه خواهد داشت. به همین دلیل اهمیت امنیت سایبری نیز در حال افزایش است.
دوره محبوب پکیج هک قانون مند و تست نفوذ با کالی لینوکس به افراد علاقه مند در حوزه امنیت کمک می کند تا برای شناسایی و پیشگیری از آسیب هاي مختلف در انواع زیر ساخت ها از جمله شبکه آماده شوند. همچنین این دوره با هدف کاهش هزینه های دانشجویان در قالب Pack ارائه می شود.
دوره CEH یکی از مطرح ترین دوره هاي هک و امنیت در جهان است. در این دوره از آموزش شبکه دانشجویان به عنوان هکر کلاه سفید و به شکل قانونی نحوه بازرسی از زیر ساخت هاي شبکه را برای یافتن آسیب هاي امنیتی، یاد خواهند گرفت.
در دوره PWK دانشجویان با ابزار ها و روش هاي تست نفوذ درسیستم عامل کالی لینوکس به صورت عملی آشنا می شوند. در دوره PWK نه تنها مهارت بلکه طرز فکر لازم براي هک و تست نفوذ موفق نیز آموزش داده می شود.
اگر به یادگیري هک، تست نفوذ و امنیت علاقه دارید و یا در حوزه امنیت سایبری فعالیت می کنید، می توانند یادگیری خود را در زمینه امنیت با دوره CEH + PWK Pack در سماتک شروع کنید.
دوره امنیت شبکه اسپلانک (Splunk Fundamentals 1 & 2)


لوگو دوره Splunk سماتک

اسپلانک یکی از نرم افزارهای برتر در حوزه ی مانیتورینگ و مراکز امنیت (SOC) می باشد.
بکارگیری تمام قابلیت ها و جزئیات موجود در اسپلانک به دانشی گسترده در این زمینه نیاز دارد که باعث می شود تعداد افراد متخصص در حوزه نرم افزار اسپلانک در دنیا بسیار کم باشند.
 اگر یک تحلیل گر داده هستید که می خواهید در مورد خوشه بندی یا تجسم داده ها با اسپلانک اطلاعات کسب کنید و یا نیاز دارید که با شناخت مجموعه ابزارهای اسپلانک امنیت اطلاعات سازمان و شبکه خود را تقویت کنید، دوره Splunk را با سماتک شروع کنید.

.