راهنمای جامع مصاحبه شغلی و استخدام

همانطور که می دانید، سماتک چندین سال است که در رساندن نیروی کار متبحر به سازمان های معتبر IT اقداماتی را انجام داده است.
با تجربیاتی که طی این سال ها کسب کردیم متوجه این نکته شدیم که فقط داشتن مهارت برای جذب شدن به سازمان معتبر کافی نیست. بر آن شدیم تا با گردآوری مطالبی مفید، به دانشجویان توانمند سماتک و تمامی متقاضیان کار کمک کنیم تا با دستی پربارتر به جلسات مصاحبه شغلی بروند.
در این صفحه هرآنچه برای داشتن یک جلسه مصاحبه شغلی موفق لازم است، آورده شده است:


فهرست مطالب
هرآنچه یک رزومه عالی باید داشته باشد

رزومه
رزومه موثرترین ابزار استخدام است. رزومه گام اول برای بدست آوردن یک شغل خوب است. باید به کمک آن تاثیر خوبی بگذارید.در طول سال ها، متقاضیان جویای کار، کارفرمایان خبره و تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، ترفندها و اطلاعات با ارزشی را در اختیار مردم قرار داده اند. در این مطلب به توضیح ترفند های جدیدی در این زمینه می پردازیم
10توصیه مفید برای نوشتن رزومه

رزومه
برای نوشتن رزومه معمولا سبک های خاصی وجود دارد اما مهمترین نکته این است که رزومه به خوبی، مهارت ها، تجارب و تحصیلات شما را منعکس کند. بهتر است چندین نسخه متفاوت از رزومه را بر اساس مشاغلی که در پی آن هستید، تهیه کنید. در این مطلب توصیه هایی ارائه شده که در تهیه و نگارش رزومه به شما کمک می کنند.
5اشتباه آزاردهنده دراکثر رزومه ها

رزومه
زنی که بالغ بر 40،000 رزومه را خوانده است می گوید: 5 اشتباه آزاردهنده دراکثر رزومه ها وجود دارد.
از زمانی که خانم Tina Nicolai به عنوان مسئول استخدام در Walt Disney World مشغول به کار است، متوجه این موضوع شده است که اغلب داوطلبین، رزومه هایی اشتباه می فرستند.
او می گوید: من فهمیدم که مردم نمی دانند چگونه خود و توانایی هایشان را به محیط کار عرضه کنند.
اینگونه بود که فهمیدم باید یک جایی باشد تا داوطلبین را در هر سطحی و در هر زمینه ای تربیت کند. بنابراین Resume Writers Ink را تاسیس کردم.
از زمان تاسیس این شرکت، بالای 40،000 رزومه را خواندم، اشتباهاتی در این رزومه ها بارها تکرار شده است که تا حدی آزاردهنده است.
5 اشتباه رایج:

باید ها و نباید ها در نوشتن رزومه مناسب برنامه نویسی

 رزومه
نوشتن رزومه به مهارت زیادی نیاز دارد چون ریسک آن نسبت به بازدهی اش بسیار بیشتر است. از یک طرف با وجود رزومه ای بی عیب و نقص و کامل هم ممکن است بلافاصله استخدام نشوید. از طرف دیگر رزومه ای ضعیف که درست نوشته نشده باشد، بلافاصله شما را از فرایند استخدام خارج می کند.
ایجاد و حفظ یک رزومه قوی در بسیاری از زمینه ها الزامی است و برنامه نویسی نیز از این قضیه مستنثنی نیست. در این مقاله پنج مورد که در رزومه یک برنامه نویس باید در نظر گرفته شود و پنج مورد دیگر که باید از آن ها اجتناب شود، بیان شده اند.
Alert

تا اینجا حتما ایرادات رزومه خود را برطرف کرده اید، حالا باهم نگاهی به مطالبی پیرامون مصاحبه و جلسات مصاحبه شغلی می اندازیم


27 سوال و جواب متداول در مصاحبه های استخدامی

 مصاحبه شغلی
اگر می خواهید با برخی از متداول ترین سوالات استخدامی و بهترین پاسخ های آنها آشنا شوید، بهتر است این مطلب را از دست ندهید ، چرا که در ادامه لیست جامعی از این موارد توضیح داده شده است. اگرچه برخی ارگان های خاص از سوالات عجیبی در مصاحبه های استخدامی استفاده می کنند، در بیشتر موارد کارفرماها از سوالات مشابهی برای ارزیابی متقاضیان استخدام بهره می برند. در این مطلب 27 مورد از این سوالات و بهترین پاسخی که می توان برای آنها ارائه داد، شرح داده شده اند.


چالش برانگیزترین سوالات مصاحبه های استخدامی و پاسخ صحیح آن ها

 رزومه
بخشی در مصاحبه وجود دارد که شامل سوالات غیرعادی، چالش برانگیز و انحرافی است که بیشتر مصاحبه شوندگان از آن متنفر هستند. بعضی از مصاحبه شوندگان به این سوالات پاسخ های کلیشه ای می دهند درحالی که برخی دیگر پاسخ های عجیب داده و عده ای نیز پاسخ های خلاقانه و هوشمندانه ای ارائه می کنند.
پاسخ درست به سوالات چالش برانگیز، شما را از دیگران متمایز می کند
سوالات چالش برانگیز به سرعت نامزدهای قوی را از ضعیف جدا می کند. برای مثال در یک مصاحبه استخدامی از دو داوطلب این سوال پرسیده شد: می توانید خودتان را در سه کلمه توصیف کنید؟
داوطلب اول که ترسیده به نظر می رسید پاسخ داد: با اعتماد به نفس، ماهر و مجرب. هرچند این جواب بدی نیست اما بهترین پاسخ ممکن هم نیست. اما داوطلب دوم پس از لحظه ای مکث گفت:

8نکته که باید در طول مصاحبه شغلی بگویید

 رزومه
در طول زندگی ممکن است بارها و بارها در مصاحبه های شغلی شرکت کنید. از آنجایی که شرکت ها، موقعیت های شغلی و کارفرمایان یکسان نیستند بنابرین هیچ یک از این مصاحبه ها با موارد دیگر مشابه نیستند، با این وجود مواردی وجود دارد که به ندرت در مصاحبه ها تغییر می کنند.
برای موفقیت در مصاحبه های شغلی باید همیشه 8 نکته زیر را خاطرنشان کنید.


10 توصیه برای موفقیت در مصاحبه استخدامی

 مصاحبه
نوبت به فراگیری ترفندهای لازم برای موفقیت در مصاحبه های شغلی و استخدام شدن در شغل دلخواهتان رسیده است. در این مقاله روی 10 توصیه مهم برای متقاضیان استخدام تمرکز کرده ایم.


اگر با مصاحبه های شغلی مشکل دارید، خودتان را برای پاسخ به این 20سوال آماده کنید!

 رزومه
مصاحبه های شغلی و سوالات دشواری که در آن ها پرسیده می شود می تواند برای همه دلهره آور باشد. مواجه شدن با سوالاتی که از قبل درباره آن ها اطلاعاتی نداریم باعث افزایش استرس و نگرانی می شود. با این حال در اغلب این مصاحبه ها بخشی از سوالات یکسان هستند و اطلاع از آن ها و آماده سازی پاسخ های مناسب باعث افزایش اعتماد به نفس و موفقیت در مصاحبه می شود.
آماده سازی به معنی حفظ کردن سوالات و پاسخ ها نیست، بلکه به معنی ارائه دقیق و روشن دیدگاه ها و بیان تفکرات به صورتی جمع بندی شده و کامل است.
با به خاطر سپردن این 20 سوال می توانید اعتماد به نفستان را تا حد زیادی افزایش دهید

6 ترفند زیرکانه برای برنده شدن در مصاحبه شغلی

 رزومه
انجام مصاحبه های شغلی در زندگی، ناخوشایند اما اجتنباب ناپذیر است. این مصاحبه ها چه به صورت حضوری و چه تلفنی انجام شوند به دلیل آنکه متقاضیان برای ارائه بهترین پاسخ تلاش زیادی می کنند، ممکن است متحمل فشار عصبی زیادی شوند. راه های زیادی برای کسب آمادگی در یک مصاحبه شغلی وجود دارد. از تمرین یک مصاحبه ساختگی با دوستان گرفته تا جستجو در اینترنت برای پیدا کردن منابع مفید. حتی اگر چندین بار لبخند زدن در برابر آینه را تمرین کرده، از رزومه تان چندین کپی گرفته و کفشتان را واکس زده باشید هنوز تضمینی برای قبولی در مصاحبه وجود ندارد.
با چند ترفند مخفی می توانید یک گام به شغل رویایی تان نزدیکتر شوید. در ادامه شش توصیه عالی برای کمک به انجام بهتر مصاحبه ها ارائه شده است:

16 سوال هدف دار در جلسه مصاحبه + دلیل پرسش

 رزومه
اساسا مدیران رده بالا در هر سازمان وقتی برای مصاحبه ی طولانی با داوطلبین جویای کار ندارند. برای همین در زمان کوتاهی که برای این کار صرف می کنند، به دنبال پرسیدن مناسب ترین سوال می گردند تا بتوانند در فرصت کم با پرسیدن یک سوال، داوطلب را بشناسند.
مناسب ترین سوال برای جلسه ی مصاحبه چیست؟
از نظر مدیران عامل شرکت های معتبر، همیشه داشتن هوش و ذکاوت و ظاهری رسمی، منجر به استخدام فرد نمی گردد.
در ادامه لیستی از این دست سوالات را با هم می خوانیم:

8 سوال خلاقانه که می توان در مصاحبه شغلی پرسید

 رزومه
در این مقاله سعی کردیم از دید کارفرمایان به جلسات استخدامی نگاه بیاندازیم و به آنها کمک کنیم تا بدانند چگونه سوالات مناسب بپرسند
به عنوان یک کارفرما حتما می دانید که مسئولیت اصلی شما پرسیدن سوال است، اما در این میان برخی سوالات نقاط ضعف و قوت متقاضیان را بهتر مشخص می کنند. در ادامه این مقاله 8 سوال مهم و خلاقانه را مطرح کرده ایم که نباید در مصاحبه های استخدامی از آنها غفلت کنید.
بزرگترین اشتباه در جلسه مصاحبه

 رزومه
فرض کنید پس از ارسال رزومه سریعا به مصاحبه شغلی دعوت شده اید، با پرسنل پذیرش به خوبی رفتار کرده و پس از پایان مصاحبه ایمیل قدردانی را برای مصاحبه کنندگان ارسال کرده اید؛ به عبارت دیگر تا جایی که می دانید همه چیز خوب پیش رفته اما در نهایت درخواست استخدام شما رد شده است.
این مساله می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، برای مثال کاندیدی بهتر از شما وجود داشته، شاید هم شما متقاضی اصلی بوده اید اما ناخواسته به خودتان ضربه زده اید.

سوالی که باید در انتهای مصاحبه از کارفرما بپرسید

 رزومه
مصاحبه ی شغلی باید بین داوطلب شغل و کارفرما، مثل یک خیابان 2 طرفه باشد با هدف پیدا کردن تناسب بین شغل و شاغل.
بهترین راه برای انجام این کار از طرف داوطلب، پرسیدن یک سوال است.
کارفرمایان خبره مثل Katharine S. Brooks و Lyne Taylor در این باره هم نظرند: سوالی که از سوی داوطلب پرسیده می شود به چیزهایی زیادی بستگی دارد از قبیل اینکه در کدام صنعت یا شرکت می خواهد کار کند؟ متقاضی چه نوع شغلی است؟
ما هر دوی آنها معتقدند یک سوال وجود دارد که در همه ی زمینه های شغلی، همه ی صنایع و همه ی شرایط می توان پرسید و آن این است:سوالات متداول مصاحبه استخدامی برای برنامه نویسان

 رزومه
با توجه به محبوبیت بالای رشته های کامپیوتر و فناوری اطلاعات در آموزشگاه های فنی و دانشگاه ها، تعداد برنامه نویسان کامپیوتر به عنوان زیر مجموعه ای از این رشته ها پرشمار است، بنابراین متقاضیان استخدام باید برای عبور از این سد، باید علاوه بر مهارت های فنی و مدارک آموزشی، از ویژگی های دیگری نیز برخوردار باشند.
صفات شخصیتی از قبیل پشتکار و خلاقیت در مشاغل برنامه نویسی نسبت به ویژگی هایی متداولی نظیر روابط عمومی بالا ارزش بسیار بالاتری داشته و برنامه نویسان ماهر برخوردار از این ویژگی ها، شانس بالایی برای استخدام شدن دارند.
در ادامه پنج نمونه از سوالات رایج در مصاحبه های استخدامی ارائه شده است.تحلیلگر کسب و کار باید در جلسه استخدامی به چه سوالاتی پاسخ دهد؟

 استخدام
این روزها تقاضا برای استخدام تحلیلگر کسب و کار درحال افزایش است. یک تحلیلگر کسب و کار باید شایستگی های مشخصی داشته باشد و همچنین بتواند از تکنیک ها و ابزار مناسب برای تشخیص نیازمندی های ذی نفعان استفاده کند. اگر شما هم یک تحلیلگر کسب و کار هستید قبل از خواندن پاسخ ها، سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید.20سوال استخدامی و پاسخ های مناسب آن

 استخدام
سوالات دشوار مصاحبه های استخدامی نباید مانع استخدام شما شوند. اگر به مصاحبه استخدامی دعوت شده اید یعنی رزومه شما قبول شده و تنها کاری که باید بکنید آماده شدن برای مصاحبه است.رای آماده شدن قبل از روز موعود از پرسش و پاسخ های زیر استفاده کنید.مدیران شرکت های موفق چه سوالاتی در جلسه استخدامی می پرسند – قسمت 1از 2

 استخدام
این روزها کارفرمایان با سوالات کلیشه ای “بزرگترین نقطه ی قوتتان چیست “ و یا “بزرگترین نقطه ضعفتان در چیست؟” دیگر مصاحبه نمی کنند. کارفرمایان باهوش و کار درست، از این سوالات دوری می کنند زیرا می دانند آنچه می گویید حقیقت ندارد و آن چیزی را می گویید که دوست دارید آنها بشنوند. بعضی از این کارفرمایان سوالاتی طرح کردند که پاسخ آن همان چیزی است که دنبالش هستند. در ادامه با 30 کارفرمای بزرگ، سوالاتشون واهدافشون از پرسش این سوالات آشنا می شوید.