راهنمایی جامع برای برنامه نویسی

علاوه بر کمپانی های فعال در حوزه فناوری، تعداد کسب و کارهای وابسته به برنامه نویسی کامپیوتر نیز روندی رو به رشد را در پیش گرفته است.
برآوردهای Glassdoor حاکی از این است که از بین 25 شغل برتر سال جاری 8 شغل مربوط به مشاغل حوزه فناوری است.
گزارشی جدید از یک موسسه تجزیه و تحلیل بازار به نام Burning Glass نشان می دهد که در سال 2015 هفت میلیون شغل جدید ایجاده شده که مستلزم مهارت های کدنویسی بوده است. علاوه بر این، میزان رشد مشاغل برنامه نویسی نسبت به میانگین بازار 12 درصد سریعتر بوده است.
سماتک سال‌هاست در زمینه تربیت برنامه نویس نقشی پررنگ دارد، تا جایی که شاید بتوان گفت، گواهی نامه ای که برنامه نویسان فارغ التحصیل سماتک دریافت می کنند، مجوز ورود به سازمان های معتبر IT کشور است
در اینجا تلاش کردیم تا مطالبی که برای علاقه مندان به برنامه نویسی تهیه کرده بودیم را در قالب راهنمایی جامع در اختیارتان قرار دهیم، تا شاید بتوانیم برخی از سوالاتتان در این زمینه را پاسخ دهیمکدنویسی چیست؟

برنامه نویسی
کدهای کامپیوتری در عملکرد سیستم ها اهمیت بسیاری دارند و تقریبا هر دستگاه الکترونیکی که از آن استفاده می کنید، به کدها مبتنی هستند. نحوه عملکرد کدها در نگاه اول پیچیده و گیج کننده به نظر می رسد اما زمانی که آنها را به قسمت های کوچکتر تقسیم می کنید، همه چیز ساده تر می شود.
افرادی که کدها را می نویسند، برنامه نویس، کدنویس یا توسعه دهنده خوانده می شوند. این افراد با بهره گیری از رایانه ها به توسعه وب سایت، اپلیکیشن و حتی بازی می پردازند. در این مطلب به توضیح کد، کاربرد آن و روش یادگیری کدنویسی به صورت خودآموز می پردازیم.
چگونه برنامه نویسی روی مغز تاثیر می گذارد: سه حقیقت بزرگ بر اساس یافته های علمی

برنامه نویسی
این یک حقیقت است که برنامه نویس ها متفاوت فکر می کنند. همانطور که اغلب گفته می شود اغلب برنامه نویس ها ضرورتا هوشمندتر، منطقی تر و عاقلانه تر با همه چیز برخورد می کنند. حالا اما دانشمندان اخیرا روی ذهن برنامه نویسان تحقیقاتی کرده و به نتایج جالبی رسیده اند.
همانطور که هنر، ذهنتان را به شکل های مختلف تقویت می کند، برنامه نویسی هم احتمالا به روشی که هرگز فکرش را نمی کردید روی نحوه فکر کردنتان تاثیر می گذارد.

برنامه نویسی مهم‌ترین مهارت شغلی در آینده محسوب می شود، چرا؟

برنامه نویسی
گزارشی جدید از یک موسسه تجزیه و تحلیل بازار به نام Burning Glass نشان می دهد که در سال 2015 هفت میلیون شغل جدید ایجاده شده که مستلزم مهارت های کدنویسی بوده است. علاوه بر این، میزان رشد مشاغل برنامه نویسی نسبت به میانگین بازار 12 درصد سریعتر بوده است.
این یافته، حاصل بررسی مهارت های کدنویسی در پنج گروه شغلی زیر بوده است:


برای یادگیری برنامه نویسی استرس دارید؟ نگران نباشید، کلیک کنید

برنامه نویسی
دانش برنامه نویسی منجر به داشتن شغل های بسیار خوب و درآمد زایی می شود. برای همین بسیاری از افراد در تلاشند تا برنامه نویسی یاد بگیرند. ممکن است برنامه نویسی را به خاطر گرفتن شغل و یا حتی به عنوان یک سرگرمی یاد بگیرید.
ممکن است در این راه احساس گیجی و سردرگمی کنید، این مطلب را بخوانید و نگران استرس و ترس برای یادگیری برنامه نویسی نباشید


برای برنامه نویس شدن ساخته شده اید؟

برنامه نویسی
همه نمی توانند برنامه نویس شوند. البته که همه می توانند کد زدن و برنامه نویسی را یاد بگیرند اما یاد گرفتن برنامه نویسی لزوما به معنای مشغول شدن در حرفه برنامه نویسی نیست. حتی ممکن است که فردی باهوش در زمینه برنامه نویسی باشید اما باز هم لزوما نمی توانید شغل برنامه نویسی را به عنوان یک حرفه انتخاب کنید.
اگر کاملا مطمئن نیستید که برای برنامه نویسی ساخته شده اید یا خیر، در این مقاله برخی از نشانه های یک برنامه نویس موفق را با هم می خوانیم:

قبل از ثبت نام در دوره های برنامه نویسی حتما این مطلب را بخوانید

برنامه نویسی
فرض کنید با دوستانتان دور هم نشستید و برنامه آموزشی سماتک رو نگاه می کنید، دوست دارید در دوره های برنامه نویسی شرکت کنید ولی نمی توانید تصمیم بگیرید که از کجا شروع کنید، یا چه مهارتی را کسب کنید برای تان مفیدتر است.
اگر دانشجوی مهندسی نرم افزار باشید گذراندن دوره های برنامه نویسی شاید الزامی باشد. اما اگر در رشته های دیگری مثل زیست شناسی یا حقوق تحصیل می کنید پاسخ نهایی با خودتان است چرا که این تصمیم به نوع دوره و دلیل شما برای انتخاب آن بستگی دارد.

برنامه نویس هستید یا توسعه دهنده؟ بسیاری از افراد اشتباه می کنند!

برنامه نویسی
اگر از مردم بپرسید "ابر" چیست؟ هزاران جواب متفاوت خواهید گرفت.
اگراز افراد متفاوت زیادی بپرسید "برنامه نویس کامپیوتر" کیست؟ پاسخ های زیادی دریافت می کنید که نشان دهنده تفاوت Coder، Programmer و software developer است. از ما بپرسید تفاوت این 3 مفهوم چیست، در ادامه می بینیم.
ما افرادی که برنامه می نویسند را به 3 دسته تقسیم کردیم:


زبان های برنامه نویسی
آیا سرعت زبان های برنامه نویسی باهم متفاوت است؟ چرا؟

برنامه نویسی
زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارند که هریک دارای ویژگی ها و خصوصیات خاص خود هستند. باتوجه به موارد استفاده و نوع طراحی، بعضی از این برنامه ها نسبت به بقیه سرعت بیشتری دارند. البته این سرعت بیشتر گاهی هزینه های خاص خود را دارد. تفاوت های این زبان ها باعث تفاوت در کارایی آن ها می شود.


کدام زبان برنامه نویسی وب را یاد بگیرم؟

برنامه نویسی
زبان PHP؟ ASP؟ تمام گزینه هایی که یک فرد باید در انتخاب زبان برنامه نویسی تحت وب مد نظر قرار دهد چیست؟ چرا برخی زبان ها همیشه در اکثر برنامه ها کاربرد دارند؟ در این مقاله به سوال و جواب هایی می پردازیم که هر برنامه نویس باید از خود بپرسد، قبل از آنکه زبانی را انتخاب کند.ویژگی هایی که زبان برنامه نویسی C را منحصر بفرد می سازد

برنامه نویسی
زبان برنامه نویسی C را می توان مادر تمام زبان های برنامه نویسی مدرن به شمار آورد. تقریبا تمام زبان های برنامه نویسی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، حداقل چند ویژگی از این زبان را به ارث برده اند.
زبانC به صورت گسترده برای توسعه نرم افزارهای کوچکترین میکروکامپیوترها تا بزرگترین کارخانه ها و ابر کامپیوترها به کار گرفته شده است.
اپلیکیشن های نوشته شده به زبان C شامل نرم افزارهای سیستمی، دسکتاپ، شرکتی، دیتابیس و غیره می باشد. در ادامه مقاله اصول این زبان شرح داده شده که می تواند در شروع موفقیت آمیز یک دوره برنامه نویسی تاثیر زیادی داشته باشد.

۷ دلیل عملی برای یادگیری زبان برنامه نویسی C# - سی شارپ

برنامه نویسی
انتخاب یک زبان برنامه نویسی برای یادگیری چندان کار ساده ای نیست. هر یک از این زبان ها مزایای خاص خود را دارند و در نتیجه انتخاب گزینه ایده آل باید بر اساس اولویت های شما صورت بگیرد.
در این بین چند زبان خاص وجود دارند که به لطف گستردگی قابل توجه، فارغ از هدف آینده، یادگیری آنها یک مزیت به شمار می رود. اغلب برنامه نویس ها در دوران کاری خود به چندین زبان تسلط پیدا می کنند اما شروع این پروسه با C# ایده خوبی به نظر می رسد. شاید از خود بپرسید چرا C#؟ برای پاسخ این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

برنامه نویس هستید؟ پایتون را نیز از اینجا یاد بگیرید.

برنامه نویسی
اگر قصد دارید که زبان برنامه نویسی تازه ای یاد بگیرید، پایتون گزینه خوبی است. نه به این خاطر که یادگیری اش آسان است بلکه به خاطر کاربردهای عملی که دارد و در رسیدن به بسیاری از اهداف ما را یاری می کند.
این مقاله مخصوص افرادی است که تجربه برنامه نویسی داشته اند و می خواهند به سرعت پایتون یاد بگیرند.راهنمای جامع زبان برنامه نویسی پایتون

برنامه نویسی
با گسترش تعداد کاربران پایتون در سال های اخیر افراد بسیاری به استفاده از این زبان علاقمند شده و به دنبال یادگیری و تسلط بر آن هستند. اگر شما هم جزو این افراد باشید احتمالا سوالاتی در ذهنتان شکل گرفته و به همین خاطر تصمیم گرفته ایم پاسخ رایج ترین سوالات مربوط به پایتون را در یک مطلب گردآوری کنیم.۶ توصیه ضروری برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس Full Stack

برنامه نویسی
یکی از داغ ترین مباحث بین برنامه نویسان که هرگز پایانی ندارد، روش های تبدیل شدن به برنامه نویس «فول استک» (همه کاره) است. در سایت های لینکداین و فیسبوک بسیاری از افراد عنوان شغلی خود را توسعه دهنده فول استک معرفی کرده‌ اند و ظاهراً عنوان فول استک به یک گرایش شغلی محبوب تبدیل ‌شده است.چرا و چگونه زبان R به توسعه کسب و کار کمک می کند

برنامه نویسی
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که علم داده برای کسب و کارها (DS4B) آینده تحلیل تجاری است اما اغلب افراد از ابزارها و روش های لازم در این زمینه اطلاع ندارند. مهم ترین نکته ای که باید از آن اجتناب کنید هدر دادن زمان با استفاده از ابزارهای ناکارآمد است. استفاده موثر از زمان شامل دو بخش است:
۱) انتخاب ابزارها متناسب با کسب و کار
۲) فراگیری کامل روش کار با این ابزارها برای دستیابی به ارزش
این مقاله با تمرکز روی بخش اول، ۶ دلیل را برای اثبات کارآمد بودن زبان برنامه نویسی R به عنوان ابزاری مناسب برای تحلیل، ارائه کرده است.
چگونه سایتی ساده به کمک PHP بسازیم؟

برنامه نویسی
آیا به دنبال راهی برای یادگرفتن طراحی یک سایت ساده و ابتدایی هستید؟ شاید قبلا کار با HTML را شروع کرده باشید اما این روزها بهترین راه برای این کار PHP است. PHP هم برای طراحی سایت های ساده و هم داینامیک به بهترین انتخاب تبدیل شده، هرچند برای کار با آن باید کمی هم با HTML آشنایی داشته باشید
بهترین راه برای فراگرفتن PHP، طراحی یک سایت ساده با این زبان است که در ادامه به آن پرداخته ایم.


چگونه اولین قدم برای تست نرم افزار را محکم برداریم؟ - ISTQB

برنامه نویسی
در اغلب پروژه های توسعه نرم افزار قهرمانی وجود دارد که آنچنان که باید و شاید مورد ستایش قرار نمی گیرد و او کسی نیست جز مهندس تست نرم افزار. اگر عادت به پیدا کردن باگ ها و مشکلات در نرم افزار دارید یا معمولا ایده هایی در باره بهینه سازی نرم افزارها به ذهنتان می رسد، احتمالا کارشناس تست نرم افزار شغل مناسب و رویایی شما خواهد بود.
مثل بسیاری از زمینه های دیگر فناوری ، اغلب مهارت های لازم برای تست نرم افزار را در دانشگاه فرا نمی گیرید و آموخته هایتان به پایه ای برای شروع این کار محدود می شود. برای مسلط شدن به این زمینه شغلی به دریافت تاییدیه ها، گذراندن دوره های آموزشی و آشنایی با موضوعات بسیار دیگری نیاز خواهید داشت.


آموزش گام به گام برنامه نویسی VBA در اکسل

برنامه نویسی
اگر از اکسل استفاده می کنید، باید از این ابزار قدرتمند استفاده کنید.
زبان برنامه نویسی VBA زبانی در مایکروسافت اکسل است که که به شما اجازه می دهد ماکرو و message box بسازید و در پاسخ به یک trigger یک کد در سند اجرا کنید. به کمک VBA می توانید صفحه گسترده خود را تقویت نمایید. برای این کار باید کمی دانش برنامه نویسی داشته باشید.
این مقاله به شما کمک می کند تا به کمک VBA یک پروژه کوتاه را انجام دهید:


آموزش برنامه نویسی سویفت در ویندوز 10

برنامه نویسی
امروزه سویفت یکی از پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی است که کارایی آن توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. سیستم عامل های OS X و iOS بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص داده اند. فراگیری توسعه اپلیکیشن های iOS برای افرادی که به غوطه ور شدن در جزئیات زبان شی گرای C علاقه ای ندارند، راهکار مناسبی به نظر می رسد، گرچه دلایل بسیار زیادی برای فراگیری C وجود دارد.
اگر تازه قصد وارد شدن به دنیای برنامه نویسی را دارید، یادگیری زبان های جدید مثل پایتون و روبی مزایای زیادی به همراه دارد. سویفت نیز در دسته زبان هایی قرار می گیرد که عاری از مسائل دردسرساز و چالش برانگیز برای نوآموزان هستند.

8زبان برنامه نویسی مفید که بهتر است در رزومه تان باشد

برنامه نویسی
از میان شغل های مطرح شده برای استخدام در دنیای کار، تقریبا نصف آنها در زمینه تکنولوژی و نیازمند دانش در زمینه برنامه نویسی هستند.
دنیای برنامه نویسی بسیار گسترده است و زبان های متفاوتی برای یادگیری وجود دارد.اما بعضی از این زبان ها برای دنیای کار ارزشمندتر و مفیدتر هستند.
این مقاله که به معرفی این 8 زبان مورد نیاز دنیای کار پرداخته است، برای افراد جویای کار وکارفرمایان نیازمند به نیروی کار مفید است.

ابزارها و روش های یادگیری برنامه نویسی
چگونه یک برنامه نویس شویم؟

برنامه نویسی
همه آنچه لازم است بدانیم تا یک برنامه نویس موفق شویم.
اگر علاقه مند به کد زدن هستید، ما به شما می گوییم که چه زبانی را یاد بگیرید و چطور با آن برنامه نویسی کنید و app یا وب سایت و یا هر آنچه که می خواهید را تولید کنید.


از خواندن کتاب خسته شده اید؟ با بازی کردن برنامه نویسی را یاد بگیرید.

برنامه نویسی
اگر تا به حال یادگیری برنامه نویسی از طریق کتاب را امتحان کرده اید، می توانید درک کنید که چقدر کار خسته کننده ای است. چرا گزینه های سرگرم کننده را برای یادگیری و لذت بردن بیشتر از برنامه نویسی، انتخاب نمی کنید؟
هریک از این وبسایت هایی که در زیر اعلام شده است، سبک مخصوص خود را دارند، اما همه آنها از عناصر ساخت بازی بهره برده اند. آنها سرگرم کننده، عجیب و غیر معمول هستند، و به همین خاطر کمک تان می کند تا برنامه نویسی را بهتر و بیشتر یاد بگیرید.

معرفی 2 ابزار برای افزایش مهارت های تایپی برنامه نویسی

برنامه نویسی
آیا از 2 انگشت برای نوشتن یک خط کد استفاده می کنید؟ و تمام مدت سرتان پایین و نگاهتان به صفحه کلید است؟ نباید اینطور باشید. در عصر تکنولوژی سرعت تایپ کردن یک مهارت حیاتی است. تایپیست ها نیاز ندارند برنامه نویس باشند اما برنامه نویسان باید تایپیست باشند.
دفعه بعدی که نشستید تا یک خط کد بنویسید، به مکثی فکر کنید که در اثر گشتن به دنبال کاراکترها ایجاد می شود. این مکث و توقف ایجاد شده به اندازه یک تماس تلفنی ناخواسته بد است. مشخص است که دوست دارید بهتر شوید. برای همین 2 راه برای تقویت سرعت کدزنی برای تان در ادامه گردآوردیم.
۷ ترفند مفید برای تسلط بر یک زبان برنامه نویسی جدید

برنامه نویسی
برنامه نویسی دشوار است و آنهایی که خلاف این را می گویند کسانی اند که سال ها تجربه کدنویسی در چنته دارند. طبیعی است که حین یادگیری کمی مضطرب شوید. موارد بسیاری برای یادگیری وجود دارد و احتمالا آموخته ها را به همان سرعت یادگیری فراموش می کنید. بنابرین نگران این مسئله نشوید.
این مساله در عین معمول بودن، آزار دهنده هم خواهد بود. صادقانه بگوییم در صورت نداشتن ذهنیت و رویکرد درست، فراگیری کدنویسی بسیار استرس زا و پریشان کننده خواهد بود.
شما به دنبال فراگیری زبان، کتابخانه یا فریم ورک در اسرع وقت هستید، اینطور نیست؟ این مساله قابل درک است و خوشبختانه توصیه های مفیدی وجود دارد که در حفظ بهتر اطلاعات سنگین و فرار برنامه نویسی به شما کمک می کند.


۵ مفهوم ضروری که علاقمندان برنامه نویسی باید یاد بگیرند

برنامه نویسی
همه دوست دارند یک توسعه دهنده نرم افزار باشند اما کمتر کسی حاضر است سختی های این کار را به جان بخرد چرا که به خاطر سپردن همه عبارت های مربوط به این زمینه اصلا آسان نیست.
در ادامه برخی مفاهیم ضروری برنامه نویسی ذکر شده که به عنوان یک تازه کار قطعا به آنها بر خواهید خورد.


9 ابزار قدرتمند مایکروسافت برای برنامه نویسان

برنامه نویسی
اگر شما هم از علاقمندان به برنامه نویسی هستید اما هنوز دست به کار نشده اید نگران نباشید چرا که کدنویسی را هم مثل بسیاری از مهارت دیگری می توان در هر سنی شروع کرد. برای این کار پیش از هر چیز نیاز به برداشتن گام اول دارید و پس از آن منابع بسیار زیادی برای یادگیری وجود دارد که بسیاری از آنها از ردموند، مرکز اصلی مایکروسافت می آیند.
در ادامه به معرفی ابزارهای توسعه ارزشمند پرداخته ایم که توسط مایکروسافت ارائه شده اند.

با این ۱۰ ابزار مهارت خود در توسعه وب را ارتقا دهید

برنامه نویسی
تبدیل شدن به توسعه دهنده وب یک فرایند است. خواه در حال برداشتن نخستین گام ها در برنامه نویسی هستید یا در زمینه های دیگر تجربه برنامه نویسی داشته و حالا به سمت اپ های تحت وب تمایل پیدا کرده اید، هنوز هم موارد بسیاری برای یادگیری وجود دارد.
خوشبختانه برای کسانی که تازه کار خود را شروع کرده اند، ابزارهای کمکی بسیاری برای تقویت مهارت وجود دارد که در ادامه به معرفی ده مورد برتر آنها پرداخته ایم.